סוגי קרקעות – חשוב להכיר

מה המשמעות של סוג הקרקע?

ברחבי ארץ ישראל מסווגת לסוג ייעוד מסוים, בין אם מדובר בקרקע פרטית הרשומה בלשכות רישום המקרקעין ובין אם מדובר בקרקע מוחכרת בבעלות רשות מקרקעי ישראל. סוג הייעוד שנקבע לכל קרקע וקרקע הוא הקובע את השימושים המותרים באותה הקרקע. משמעות סוג הקרקע היא מגוון השימושים האפשריים בה המשפיע על שוויה ועל ערכה. שימוש בקרקע שלא בהתאם לייעודה עלול לחשוף את המחזיק בה לסנקציות בהתאם לחוק התכנון והבנייה.

כיצד נקבעים סוגי הקרקעות בארץ?

סוגי הקרקעות בארץ נגזרים מתכניות המתאר הארציות והמחוזיות. לכל קרקע נקבע ייעוד ספציפי על ידי תכניות המתאר המחוזיות הנגזר מתכניות המתאר הארציות הרלוונטיות. בדרך כלל, קיימים חשיבה ותכנון לאור מטרות על מסוימות לפיהן נקבעים הסיווגים השונים.

אילו סוגי קרקעות יש?

קיימים מספר סוגים של ייעודי קרקעות, מתוכם כדאי להכיר את המרכזיים:
קרקע למגורים – סוג קרקע זה מאפשר למעשה הקמת מבנה או מבני מגורים למכירה, להשכרה או לשימוש עצמי. זהו אחד מייעודי הקרקע המבוקשים יותר לאור מצוקת הדיור המאפיינת את המחיה בארץ.
קרקע למסחר – על קרקע המסווגת בסוג זה ניתן להקים מבני מסחר בלבד כגון חנויות, בתי כלבו וכו'.
קרקע לתעשייה – קרקע המסווגת כתעשייה מאפשרת להקים עליה מבני תעשייה שונים כגון מפעלים.
קרקע לתיירות – קרקע לתיירות מאפשרת להקים עליה מבנים הקשורים לפעילויות תיירות שונות כגון אכסניות ובתי מלון.
קרקע לחקלאות – כשמה כן היא, קרקע המסווגת בייעוד לחקלאות מאפשרת קיום פעילויות חקלאות עליה. יש לציין כי קרקע יכולה להיות ביעוד משולב.

האם אפשר לשנות סוג של קרקע?

התשובה הקצרה לשאלה זו היא בהחלט כן. התשובה הארוכה יותר לשאלה זו היא בהחלט כן, אולם מדובר לעיתים בתהליך ארוך, בכדי לשנות יעודה של קרקע מחקלאות למגורים לצורך הדוגמא, יש צורך בהגשת בקשות מסודרות, במילוי טפסים, בהשגת אישורים וכו'. למעוניינים בביצוע שינוי ייעוד מומלץ ביותר להיעזר בחברה המתמחה בתחומה בהוצאה מוצלחת לפועל של תהליכים אלה.

פייסבוק
גוגל+
טוויטר
לינקדאין
וואטסאפ
אימייל

טיפים נוספים​

למידע נוסף, ולתיאום פגישה התקשרו 03-7754012, או השאירו פרטים: