קניית קרקע חקלאית – האם תמיד מדובר בהשקעה מוצלחת?

מה היא קרקע חקלאית?

כל קרקע בישראל מסווגת בסוג ייעוד מסוים שמשפיע על השימושים המותרים בה ועל המבנים שניתן להקים עליה. קיימים סוגי ייעוד ושימושים שונים הנגזרים מתכניות המתאר הארציות ומתכניות המתאר המחוזיות.

בין הסוגים הידועים יותר (והמבוקשים יותר) מכירים הרוב את הקרקע המסווגת למגורים, עליה ניתן להקים מבנה, או מבני מגורים. אולם, קיים סיווג נוסף המייעד קרקעות לשימושי חקלאות בלבד. על קרקעות אלה אסור כל שימוש אחר מלבד פעילויות חקלאות.למרות מגבלות אלה הפכה בשנים האחרונות קניית קרקע חקלאית להשקעת נדלן נפוצה ומבוקשת.

מאפייני קניית קרקע חקלאית

השקעה באמצעות קניית קרקע חקלאית כרוכה בעיקרה באיתור קרקע בייעוד שימוש לחקלאות, רכישתה במחיר אטרקטיבי, יישום פעילויות ומהלכים להפשרתה לבנייה ולבסוף מכירתה תוך יצירת רווח נאה או הוצאה לפועל של פרויקט הבנייה.

משמעות הפשרת קרקע חקלאית

משמעות הפשרת הקרקע היא שינוי ייעודה מחקלאות למגורים, על פי רוב. ברגע שייעודה של הקרקע שונה בהצלחה הרי שניתן לעשות בה שימושים רווחיים הרבה יותר שמעלים באופן דרמטי את שוויה. בשלב זה עומדות בפני המשקיע שתי אפשרויות: האחת, מכירת הקרקע תוך השאת רווח משמעותי ואילו האחרת, ייזום פרויקט המגורים, הקמתו ומכירתו בשלב מאוחר יותר בתקווה לרווחים משמעותיים אף יותר.

הסיכונים בקניית קרקע חקלאית

לצד הסיכויים לרווחים אטרקטיביים חשוב לזכור כי אין השקעה וודאית וחסרת סיכון. שני הסיכונים המרכזיים והמשמעותיים ביותר הכרוכים בקניית קרקע חקלאית נוגעים לסיכוי התממשות תהליך ההפשרה. קיימות קרקעות חקלאיות רבות שסיכוייהן להיכנס אי פעם לתהליך הפשרה הוא קלוש ביותר. השקעה בקרקעות כאלה נחשבת כהשקעה לא טובה בעליל. כמו כן, ישנן קרקעות חקלאיות רבות בעלות סיכויים סבירים להיכנס לתהליך הפשרה, אולם אין וודאות לגבי עיתוי התהליך.

מדובר בעיקר בקרקעות שמוגדרות בתוכניות מתאר מחוזיות כקרקע צמודת דופן לבינוי ולתשתיות קיימות.

פייסבוק
גוגל+
טוויטר
לינקדאין
וואטסאפ
אימייל

טיפים נוספים​

למידע נוסף, ולתיאום פגישה התקשרו 03-7754012, או השאירו פרטים: