השבחת קרקע

מה זה השבחת קרקע?

אין זה סוד כי ההשקעה בקרקעות והסחר בקרקעות הפכו לאחד מאפיקי ההשקעה הפופולאריים יותר בשנים האחרונות. עלויות הרכישה הנמוכות יחסית לצד הפוטנציאל הרב הגלום בהשאת רווחים משמעותיים הן הסיבות המרכזיות לאטרקטיביות ההשקעה בקרקעות.
סוג מסוים של סחר בקרקעות נוגע לתהליך השבחת קרקע. משמעות המונח היא ביצוע פעולה או מספר פעולות שמטרתן הגדלת שוויה של הקרקע המוחזקת.
משקיע שנוהג להשביח קרקעות יאתר קרקע במחיר אטרקטיבי, ירכוש אותה, יבצע מספר פעולות השבחה להגדלת שוויה וימכור אותה ברווח נאה.

אילו שיטות קיימות להשבחת קרקע?

  • שינוי ייעוד – אחת השיטות הנפוצות יותר להשבחת קרקע נוגעת לשינוי ייעודה. לשם המחשה נציין כי קרקע שייעודה חקלאות ועליה ניתן לעשות שימוש לחקלאות בלבד שווה הרבה פחות מקרקע שייעודה למגורים ושעליה ניתן לבנות מגדל המכיל דירות רבות אותן ניתן למכור או להשכיר. לפיכך, תהליך נפוץ של השבחת קרקע נעוץ בשינוי ייעודה מחקלאות בדרך כלל, למגורים, למסחר או לייעוד המשלב בין מסחר למגורים. ראו גם: נדל"ן מסחרי
  • שיפור או הוספת זכויות – נסו לדמיין בעיני רוחכם שוויה של קרקע עליה ניתן להקים בניין מגורים בן 4 קומות לעומת שוויה של קרקע עליה ניתן להקים בניין מגורים בן 9 קומות. אין ספק שיישום מהלך של הוספת זכויות אף אם על הנייר, יכול להעלות את שוויה ואת ערכה של הקרקע. כך הוא גם הדין לגבי שינוי או שיפור זכויות הנוגע למשל לחלוקת הדירות אותן ניתן לבנות, שטחן של הדירות השונות וכו'.

יתרונות וחסרונות בהשבחת קרקע

תהליך השבחת קרקע טומן בחובו מספר יתרונות וחסרונות, כאשר המשמעותיים ביותר ביניהם מפורטים להלן.

  • היתרון המשמעותי ביותר במימוש מוצלח של תהליך השבחת קרקע הוא השווי העודף שייווצר לקרקע לאחר השבחתה. כך, התשואה על ההשקעה הופכת לאטרקטיבית הרבה יותר, סוג השקעה זו נקרא גם השקעה בנדל"ן מניב.
  • החיסרון המשמעותי ביותר בניסיון השבחת קרקע הוא הזמן והמשאבים הכספיים הכרוכים בהוצאת המהלך אל הפועל. הכנת החומר הנדרש, הסתייעות במומחים בעלי ניסיון ומימון יתר הפעילויות הכרוכות בנושא עלולות להוות משקולת כלכלית על חלק מהמשקיעים שאינם מודעים לכך מראש.
פייסבוק
גוגל+
טוויטר
לינקדאין
וואטסאפ
אימייל

טיפים נוספים​

למידע נוסף, ולתיאום פגישה התקשרו 03-7754012, או השאירו פרטים: